Jak prawidłowo wypełniać fakturę VAT? Odpowiedź jest bardzo prosta. Jeśli robimy to pierwszy raz, nie można się śpieszyć, aby nie popełnić błędu. Nawet jeśli się trafi, to jeszcze nie jest koniec świata. Wykorzystując druki faktury VAT w wersji papierowej, czeka nas konieczność wystawienia dokumentu drugi raz, ponieważ z błędem faktura nie powinna trafić do klienta.
Czasami zdarza się, że popełniony błąd nie zostanie zauważony w firmie i dopiero księgowa klienta go znajdzie. Jeśli błąd dotyczy nazwy firmy, NIP-u, nazwy produktu lub usługi, korektę może przeprowadzić nabywca towaru w formie noty korygującej. Jeśli błąd dotyczy ceny lub wyliczonych wartości, korekta należy do wystawiającego fakturę. Powinna zostać wypisana faktura korygująca, na której musi być umieszczona informacja o korygowanym błędzie. Taka faktura zawiera informacje z błędnie wystawionej faktury oraz informacje, które są poprawiane łącznie z nowymi wyliczeniami wartości całkowitej oraz wartościami podatkowymi, które najbardziej interesują urząd skarbowy.
Dużo łatwiejsze jest wystawienie faktury i korekty faktury w wersji elektronicznej. Ten proces jest całkowicie zautomatyzowany. Wystarczy tylko wybrać zakładkę: faktura korygująca i stosować się do podpowiedzi programu. Różnice w wartościach sam wyliczy, do tego dokument ten doda do rejestrów i pomniejszy lub powiększy kwotę do zapłaty. Program oprócz tego odpowiednio zaksięguje dokument. Oprogramowania bardziej zaawansowane dodatkowo mają jeszcze opcję adresowania kopert, która korzysta z bazy danych kontrahentów. Nie trzeba wyszukiwać adresu, program sam go znajdzie, ale na pocztę to już trzeba samemu się udać, aby wysłać fakturę korygująca, tego program już za nas nie zrobi.