NAUKA NA STRONACH BBC

0
1007

NAUKA NA STRONACH BBC

Zaczynamy od stron BBC, czyli brytyjskiego nadawcy publicznego (ma on też między innymi mnóstwo stacji radiowych, które możesz słuchać w Internecie całkowicie za darmo, mając gwarancję ciągłego napływu nowych brzmień muzycznych; poza tym każdy znajdzie tam dla siebie odpowiedni gatunek muzyczny).

Jak wyglądała moja nauka na stronach BBC? Oto lista rzeczy, które musisz wykonać w podanej kolejności (podaję Ci jak ja to robiłem, nie znaczy to, że u Ciebie też się to sprawdzi, ale masz przynajmniej gwarancję, że u kogoś to działa). Zatem zaczynamy.

Instrukcja krok po kroku

1. Zeszyt i długopis

Przygotuj czysty zeszyt i długopis. Przyda się do zapisywania nieznanych słówek. Pewnie myślisz, że możesz to samo robić, używając, np. dowolnego edytora tekstów lub notatnika w Windows (lub innym systemie operacyjnym). Nie polecam Ci jednak tego robić. Czytałem kiedyś o badaniach, które pokazywały, że człowiek o wiele lepiej przyswaja dany materiał, jeżeli napisał go odręcznie, niż w formie elektronicznej. Ręczne pisanie bardziej stymuluje mózg do pracy, przez co lepiej przyswajane są nowe wiadomości.

2. Znajdź interesujący tekst

Wejdź na stronę bbc.co.uk i wyszukaj interesujący Cię tekst. Na pewno znajdziesz tam coś takiego, co Cię bardzo zaciekawi (uwierz mi, będzie Cię głowa bolała od nadmiaru interesujących rzeczy). Ja zazwyczaj polecam czytanie krótkich tekstów. Dlaczego? Bo czytanie długich, może być, szczególnie dla początkujących, bardzo męczące i nudne. Przebrnięcie przez cały tekst i przetłumaczenie go może zająć Ci bardzo dużo czasu. Ja nie polecam długiej nauki, bo szybko może Ci się znudzić. Zapomnisz, co było na początku tekstu.

A nie o to przecież chodzi. Chodzi o to, by się trochę pobawić językiem, oto by nauka sprawiała Ci frajdę, a nie była przykrym obowiązkiem. Jeżeli nie znajdziesz interesującego Cię tekstu (co jest praktycznie niemożliwe) możesz się skupić tylko na czytaniu nagłówków i pierwszego wstępnego akapitu.

3. Przeczytaj szybko pierwszy raz tekst

Na początek przeczytaj szybko całość. Tak jakbyś czytał tekst po polsku. Nie sprawdzaj znaczenia słówek. Staraj się zrozumieć z tekstu tylko tyle, ile jesteś w stanie w danym momencie zrozumieć. Jeżeli nie rozumiesz wszystkich słówek, prawdopodobnie część z nich zrozumiesz z kontekstu.

4. Ponowne, uważne czytanie

Po pierwszym przeczytaniu tekstu zacznij go czytać od nowa. Tym razem jednak staraj się zrozumieć w pełni znaczenie każdego zdania i słówka. Próbuj tłumaczyć, wszystko czego nie rozumiesz. Jeżeli nie znasz jakiegoś słówka lub wyrażenia zapisuj w zeszycie jedno pod drugim (na razie nie szukaj w słowniku). „Przerób” tak cały tekst. Wiem, że to może być trochę nudne, ale musisz trochę popracować, nim coś osiągniesz. Nie wszystko w życiu jest lekkie, łatwe i przyjemne. Pamiętaj jednak o swoim celu, jakim jest zrozumienie całego tekstu.

5. Sprawdź znacznie słówek

Do zeszytu zapisałeś słówka. Teraz odwiedź dowolny słownik języka angielskiego online (polecam Ci diki.pl – mój najbardziej ulubiony, natomiast nie polecam Google Translatora – nie nadaje się do tłumaczenie pojedynczych słów czy wyrażeń). Wyszukuj znaczenia każdego ze słówek i wyrażeń. Tłumaczenia zapisuj obok wyrazów w języku angielskim w zeszycie. Uwierz mi, wszystko przyda Ci się później.

6. Trzecie czytanie tekstu

Teraz możesz już trzeci raz przeczytać tekst. Już znasz znaczenie słówek (być może niektóre od razu wpadną Ci w pamięć, a na część będziesz zerkał). Po pracy, którą wykonałeś, prawdopodobnie rozumiesz już 99% przeczytanego tekstu (czasami znajdą się takie wyrażenia, że nie można ich znaleźć w żadnym słowniku; sam mam z nimi czasami problem, na szczęście coraz rzadziej). Czy czujesz to przyjemne uczucie, że rozumiesz praktycznie cały tekst w języku angielskim?

7. Powtórz słówka z zeszytu

Teraz zakryj kartką lub ręką tłumaczenia słówek na język polski i po prostu zwyczajnie, tak jakbyś się uczył w szkole, powtarzaj słówka z angielskiego. Widzisz słówko i najlepiej na głos mów jego znaczenie w języku polskim. Przesuwaj kartkę lub rękę i sprawdź czy się nie pomyliłeś. To samo zrób w drugą stronę. To trudniejsza część powtórki. Zakryj słówka w angielskim i czytaj polskie i powtarzaj. Pamiętaj o wymawianiu tych angielskich na głos.

8. Przerwa

Zrób sobie teraz 10-15 minut przerwy. Wstań od komputera. Zrób parę przysiadów, potem wejdź na Facebooka, pogadaj na GG ze znajomymi czy też zrób sobie zieloną herbatę. Przerwa w nauce jest ważna. Pamiętaj jednak o czasie jaki na nią przeznaczasz. Nie przedłużaj przerwy. Po maksymalnie 15 minutach wróć do pracy.

9. Powtórka

Po przerwie ponownie powtarzasz słówka (w obie strony oczywiście) i czytasz tekst.

10. Dłuższa przerwa

Teraz robisz sobie dłuższą przerwę, np. godzinną, i w tym czasie możesz robić zupełnie coś innego, np. uczyć się na jutrzejszy sprawdzian z matematyki, zjeść kolację czy też przygotowywać prezentację w programie Power Point (w zależności czym się na co dzień zajmujesz).

11. Ostatnia powtórka

Ponownie powtarzasz słówka i czytasz tekst. Prawdopodobnie w tym momencie wszystko już pamiętasz i nie masz żadnych problemów ze zrozumieniem. Odniosłeś mały sukces. Gratuluję Ci!

12. Powtórka po tygodniu

Być może w Twoim przypadku będzie wymagana większa ilość powtórek, ale powiem Ci, że w moim przypadku wystarczyły powtórki raz w tygodniu. Nim zaczniesz czytać kolejny nowy tekst, to pamiętaj o tym, by powtórzyć materiał z ostatniego razu. Co kilka tygodni możesz zaczynać nie od powtórki i czytania nowego tekstu, ale możesz, np. za jednym razem przeczytać, powiedzmy, 6-7 ostatnio nauczonych tekstów.

13. Kontroluj postępy!

Pamiętaj o tym, by kontrolować jakie robisz postępy. Jeżeli po tygodniu masz spore problemy z tym, by przypomnieć sobie znaczenie niektórych słówek w tekście, to być może nie zrealizowałeś poprawnie wszystkich powyższych punktów lub tekst, który wybrałeś do nauki był dla Ciebie za nudny, za długi lub za trudny.

Powyższe opisane przeze mnie rzeczy, czyli nauka dzięki BBC to jedno z moich pierwszych i podstawowych rzeczy, które wykorzystywałem do nauki języka angielskiego. Obecnie czytam ten portal już nie głównie dla nauki (czytanie idzie mi już bardzo sprawnie), ale raczej dlatego, bo oferuje bardzo dobrej jakości treści, zwłaszcza jeżeli chodzi o medycynę i podróże.