Jeżeli zaczynasz naukę jakiegokolwiek języka obcego, to powinieneś od samego początku jak najwięcej czytać. To umiejętność czytania w danym języku obcym jest tą umiejętnością, którą nabywamy najszybciej. Gdyby zapytać ludzi z czym mają największym problem w nauce języka angielskiego, a co idzie im najlepiej, to bez wątpienia każdy z nich odpowie, że czytanie ma w pewnym stopniu opanowane, jednakże trochę gorzej jest, np. z mówieniem. Jak widzisz czytanie najszybciej zostaje opanowane, jeżeli uczysz się danego języka obcego. Dlaczego się tak dzieje?
Ano dlatego, że czytanie jest przez nas najczęściej wykorzystywane w codziennym życiu. Czytamy w języku angielskim nawet wtedy, gdy sobie nie zdajemy z tego sprawy. Widzisz jakieś oferty, reklamowe, szyldy sklepów, panią w reklamie telewizyjnej, opisy produktów i Twoich znajomych używających (czasami nieudolnie) języka angielskiego. Ten język nas otacza. Codziennie widzisz słowo po angielsku. Nie ma opcji, by było inaczej. Zatem już dziś powinieneś wykorzystywać tą sytuację. Tego nieustannego otoczenia językiem angielskim.
Teraz opiszę Ci jak ja robiłem i nadal przerabiam ten element nauki. Dowiesz się jak wygląda nauka czytania w moim wykonaniu. Zatem zaczynamy!
Na początek musisz sobie znaleźć coś do czytania. Musisz wybrać jakiś tekst. Gdzie ich szukać? Oto podaję Ci moje źródła:
bbc.co.uk – brytyjski nadawca publiczny
bibliobird.com – strona do nauki języka angielskiego, autorstwa Davida Snopka
książki do nauki języka angielskiego (jeżeli zostały Ci po latach nauki w szkołach)
anglojęzyczne blogi (np. johnchow.com, everydaylanguagelearner.com)
anglojęzyczne czasopisma (np. The Economist, którego parę egzemplarzy papierowych przyniosłem za darmo z mojej uczelni)
inne materiały (skład produktów spożywczych w języku angielskim, anglojęzyczne strony sklepów internetowych, instrukcje obsługi itp.)
Powyższa lista została przeze mnie sprawdzona osobiście i tam też najczęściej czytam do dziś teksty w języku angielskim. Oczywiście praktycznie wszystkie materiały na powyższych źródłach tekstów są za darmo (choć jeżeli nie masz dostępu, np. do prasy zagranicznej to może być z tym problem, jednakże, możesz znaleźć bez problemu strony internetowe tychże czasopism).
Teraz opiszę Ci każde źródło i w jaki sposób się uczyłem z danego materiału.