Opryszczka to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim groźna choroba zakaźna. Dowiedz się w jaki sposób możesz zmniejszyć ryzyko zakażenia wirusem HSV.
Wirus opryszczki podobnie jak świerzb jest wyjątkowo zaraźliwy. Do ataku rusza, gdy spada odporność organizmu. Przede wszystkim podczas grypy i przeziębienia, w niedożywieniu, zmęczeniu, podczas miesiączki, uszkodzeniu naskórka, np. przy zabiegu dentystycznym, w silnym stresie. Do zakażenia opryszczką wargową dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą, która na nią cierpi, np. przez pocałunek, czy picie z tej samej szklanki.
Wirus opryszczki narządów płciowych z reguły przenoszony jest przez kontakty seksualne. W opryszczce wargowej po każdym jej dotknięciu należy dokładnie umyć ręce. Bardzo ważne jest aby unikać dotykania oczu. Zachować ostrożność w kontaktach z otoczeniem, zrezygnować z przytulania i pocałunków, w szczególności dzieci. W opryszczce narządów płciowych należy zrezygnować z kontaktów seksualnych. W okresie utajenia choroby używać prezerwatyw. Zaleca się również aby w takiej sytuacji pozostawać w kontakcie z lekarzem, gdyż obserwuje się coraz częstsze jej nawroty.
Bolesna krostka, nazywana też zimnem lub febrą, to dla osób dorosłych kłopot, który w większości przypadków szybko znika, w czym pomagają specjalne żele i maści. Nie należy jednak lekceważyć objawów, gdyż nieleczona opryszczka np. narządów płciowych może prowadzić do niepłodności. Jeśli towarzyszy Ci swędzenie, zaczerwienienie bezzwłocznie udaj się do lekarza dermatologa, który podejmie decyzje o dalszym leczeniu.