rp_lekarz28.jpgCoraz bardziej zadomawia się w Środkowej Europie moda na zdrowy styl życia. Jest to niebywałe osiągnięcie lekarzy, dietetyków i różnorodnych mediów, które zachęcają do dbania o zdrowie własne i najbliższych.
Aby być zdrowym, należy odpowiednio się odżywiać: dbać o odpowiednią ilość witamin i mikroelementów, a także uważać na wszelkiego rodzaju konserwanty i inne substancje, które niszczą nasze zdrowie. Dietę należy ubogacać w odpowiednią ilość błonnika, białka i węglowodanów.
Należy jednak uważać na te ostatnie, gdyż łatwo się od nich uzależnić. W czasach prehistorycznych, człowiek polujący na dzikie zwierzęta i spożywający korzonki roślin, bujnie rozrastających się w lasach tropikalnych lub sawannach, nie miał styczności z dużą ilością cukru w swoim pożywieniu. Dlatego węglowodany należało magazynować w organizmie, a ich spożycie do tej pory wywołuje aktywację systemu nagrody. Warto również pamiętać, że najbardziej uzależniająca jest mieszanka cukrów, soli i tłuszczu, która nie pozwala oderwać nam się od niektórych potraw, jak na przykład majonez.