Wielu z nas prawdopodobnie nigdy nie zastanawiało się jak sprawdzane są urządzenia pomiarowe. Wyniki, które otrzymujemy w pomiarach traktujemy zawsze jako prawdę. Często nie zdajemy sobie sprawy, że do prawidłowego działania takich przyrządów potrzebne są kontrole.
Sprawdzaniem i weryfikacją zajmują się wyspecjalizowane osoby w odpowiednio wyposażonych miejscach. Laboratorium wzorcujące posiada odpowiednie sprzęty. Głównymi są wzorce jednostki miary. Dzięki nim inżynierowie mogą określić czy dane narzędzia pomiarowe odczytują prawdę. Przy badaniach tych muszą być zachowane odpowiednie warunki atmosferyczne takie same jak warunki, w których pracuje urządzenie. Cały proces musi być przeprowadzony bardzo starannie i dokładnie. Pomyłki mogą tworzyć kolejne błędy przy wykorzystaniu przyrządu.
Często nie doceniamy tego jak ważne jest wzorcowanie urządzeń pomiarowych. Jednak dzięki pracy tych ludzi możemy korzystać ze sprawnych i bezpiecznych urządzeń. Po fachowym sprawdzeniu urządzenia odwdzięczą nam się długą i bezawaryjną pracą.