OLYMPUS DIGITAL CAMERAMożna zapobiec wielu groźnym chorobom dzięki szczepieniom i jak to się mądrze mówi: lepiej zapobiegać niż leczyć.
Jedną z takich chorób, przed którą można się ochronić jest różyczka…jest to choroba wieku dziecięcego i jako taka nie sprawia większych kłopotów ( z wyjątkiem jakichś naprawdę ciężkich przypadków), a kto zachoruje nabiera odporności na całe życie, ale choroba ta jest bardzo niebezpieczna dla kobiet w ciąży, a właściwie bardziej może zaszkodzić dziecku,…dlatego panie planujące ciążę, a które nie chorowały na różyczkę i były szczepione, ale minęło już ponad 10 lat od tego faktu, powinny, na co najmniej 3 miesiące przed planowanym poczęciem dziecka,się zaszczepić. Zwykle podaje się jedną albo dwie dawki.
Wszystkie dzieci natomiast powinny być zaszczepione ( są to szczepienia obowiązkowe) w drugim roku życia w ramach Programu Szczepień Ochronnych, powinny dostać szczepionkę skojarzoną MMR ( różyczka, odra i świnka), którą należy powtórzyć w dziesiątym roku życia…następnym schorzeniem, którego kobieta może uniknąć dzięki szczepieniom to rak szyjki macicy, który spowodowany jest przez wirus brodawczaka ludzkiego. Szczepieniom powinny poddać się nastolatki przed rozpoczęciem życia seksualnego.
Jeszcze jedno bardzo ważne szczepienie to WZW (wirusowe zapalenie wątroby) typu A i typu B. szczepienie pierwsze (typ u A) polecane jest osobom mającym kontakt z żywnością i odpadami, a drugie (typ B) osobom mającym poddać się operacjom chirurgicznym, osobom przewlekle chorym i starszym.