Jak zweryfikować status płatnika VAT?

Transakcje z nieuczciwymi partnerami biznesowymi stanowią czarny scenariusz, którego każdy przedsiębiorca wolałby uniknąć. Poza nieuniknionymi w takim wypadku stratami materialnym, na szali położona jest wówczas także pozycja rynkowa firmy, a zaufanie klientów czasem niełatwo odbudować.

Aby umożliwić weryfikację podmiotów, z którymi właściciel firmy rozważa współpracę, w 2015 roku Ministerstwo Finansów uruchomiło elektroniczny rejestr podatników VAT. Na stronie internetowej, na której znajduje się rejestr, z łatwością można sprawdzić szereg niezbędnych danych o kontrahencie. Rok 2018 przyniósł jeszcze większe zmiany w strukturze rejestru, dzięki którym informacje, dostępne na rządowej stronie, znacząco zyskały na szczegółowości.

Do wglądu przedsiębiorców dostępny jest tam NIP czynnego płatnika VAT, adres miejsca prowadzenia działalności i jej oficjalnej siedziby oraz nazwa firmy bądź imię i nazwisko podatnika. Dodatkowo, można zapoznać się tam z numerem konta przyszłego współpracownika, datą jego rejestracji wśród podmiotów objętych VAT-em, a także ewentualną datą wykreślenia z rejestru, jeśli zaszła taka sytuacja.