W BIK-u, czyli Biurze Informacji Kredytowej zapisane są wszystkie dane dotyczące kredytobiorców w Polsce, zarówno tych osób, które kredyty spłacają aktualnie, jak i tych, które już je spłaciły. To baza, z której na co dzień korzystają banki i instytucje pozabankowe, które pożyczają pieniądze. Dzięki niej mogą one szybko dowiedzieć się, czy osoby ubiegające się o kredyt lub pożyczkę miały już wcześniej problemy z ich spłatą, na przykład spóźniały się z ratami czy też w ogóle zaniechały spłacania zadłużenia.

Jeśli kredyt lub pożyczkę spłacało się bez problemów w terminie, także takie właśnie informacje są tam dostępne. Negatywna historia w BIK-u nie zawsze musi jednak przekłada się na niemożność otrzymania pożyczki lub kredytu. Co prawda jest to o wiele trudniejsze, ponieważ nie każda instytucja będzie mogła zaoferować nam możliwość przyznania kredytu przy wcześniejszych problemach ze spłacaniem innych długów.

Niemniej jednak pożyczka na dowód może być w takim przypadku rozwiązaniem. Najczęściej takie oferty mają instytucje pozabankowe, dlatego też jeśli chce się pożyczyć pieniądze, jednak w bankach otrzymywało się często odmowy, pójście do takiej firmy może być strzałem w dziesiątkę. To rozwiązanie, które jednak związane jest z pewnymi niedogodnościami – przede wszystkim nie można otrzymać pieniędzy w większej kwocie, a poza tym są one związane z wyższymi kosztami, na przykład większą prowizją oraz oprocentowaniem. Niemniej jest to często jedyne rozwiązanie, gdy chce się pożyczyć pieniądze.