Wiadomo, że za pomoc przy rozliczeniach podatkowych można zapłacić dużo. Jednak kwota, na jaką została wyceniona deklaracja podatkowa pana Ryszarda z okolic Kołomujca mogłaby zaskoczyć niejednego księgowego.

Tanie rozliczanie

Pan Ryszard nie miał skomplikowanej sytuacji podatkowej. Jednak nigdy nie rozliczał się sam, a do tego w zeszłym roku zatrudniony był w kilku miejscach pracy, czasami jednocześnie, przez co perspektywa samodzielnego spisania deklaracji podatkowej przyprawiała go o czarną rozpacz. Postanowił znaleźć kogoś do pomocy. Postawił sobie tylko jeden warunek – musi być tanio. Wydawało mu się, że znalazł odpowiednią osobę. W jak dużym był błędzie dowiedział się dopiero kiedy przyszło do płacenia.

PIT 37 za 2011

Pan Ryszard musiał złożyć tylko jeden formularz – PIT 37 – druk dla podatników rozliczających pracę na umowę zlecenie i umowę o pracę najemną. Księgowego poszukał w gazecie. Ludwik P. wydawał mu się odpowiednim wyborem. Kiedy odwiedził go w jego gabinecie przekonał się do swojego wyboru – przytulne biuro z szeregiem dyplomów na ścianie wywarło na panu Ryszardzie duże wrażenie. Sam księgowy też wydawał się profesjonalistą w swoim fachu. Pozostawała tylko kwestia ceny. Kiedy księgowy poznał sytuacje pana Ryszarda powiedział że wypełni za niego PIT 37. Za 2011. Pan Ryszard nie od razu zdał sobie sprawę z tego, że 2011 to nie data, ale kwota.

„Pan Ryszard rozliczył swój PIT 37 za 2011 zł. Teraz bezskutecznie szuka oszusta”.

Mądry Polak po szkodzie

Pan Ryszard rozliczył swój PIT 37 za 2011 zł. Teraz bezskutecznie szuka oszusta. W poszukiwaniach nie jest odosobniony. Okazało się, że Ludwik P. na podobny numer złapał jeszcze kilka innych osób. Jednak poszukiwania nie są łatwe. Firma Ludwika P. nie była nigdzie zarejestrowana. Swoje usługi świadczył on nielegalnie. W miejscu jego biura zieje teraz pustką ogołocone z mebli pomieszczenie. Takiego oszusta trudno będzie złapać. Nie wszystko jednak skończyło się źle. Deklaracja pana Ryszarda została wypełniona poprawnie. Dostał nawet niewielki zwrot podatku…