Torf ogrodniczy to rewelacyjny nawóz organiczny, który powstaje w wyniku niepełnego rozkładu wielu różnych szczątków roślinnych. W składzie torfu ogrodniczego znajdziemy masę substancji organicznych, takich jak np. kwasy huminowe oraz ich związki. Warto wspomnieć przede wszystkim o tym, że torf ogrodniczy zawiera bardzo duże ilości węgla oraz azotu. Nawóz organiczny jakim jest torf, zawiera również wiele innych substancji mineralnych – fosfor, wapń, czy żelazo.

Na półkach sklepowych możemy znaleźć zazwyczaj bardzo kwaśny torf wysoki, który idealnie nadaje się do poprawienia struktury naszej gleby. Torf ogrodniczy znakomicie rozluźnia zbite gliniaste podłoże i doskonale zwiększa wilgotność gleby. Fantastycznie nawóz ten sprawdzi się na glebach lekkich i piaszczystych. Kwaśny odczyn torfu bardzo pozytywnie wpływać będzie przede wszystkim na rośliny wrzosowate oraz na rośliny kwasolubne.

Jeżeli chcą Państwo wykorzystać torf ogrodniczy pod inne rośliny, to koniecznie należy go wcześniej odkwasić np. za pomocą zwapnowania.