NAUKA NA BIBLIOBIRD.COM

Bibliobird.com to strona stworzona przez Davida Snopka, który jest amerykańskim przedsiębiorcą oraz nauczycielem. Jego pasją jest nauka języków obcych, w tym języka polskiego. Bibliobird.com to znakomite źródło do nauki języka angielskiego przeznaczone dla Polaków. Na stronie tej znaleźć można masę darmowych i wysoce ciekawych tekstów przeznaczonych do nauki języka angielskiego. Nie będę owijał w bawełnę. Strona jest znakomita pod względem funkcjonalności.

Po włączeniu danego tekstu mamy do dyspozycji narzędzia ułatwiające naukę języka. Można kliknąć w dowolne słowo z tekstu i wtedy zobaczymy jego tłumaczenie wraz z wymową. Tłumaczenie jest dopasowane do kontekstu wynikającego z artykułu. Dodatkowo największym chyba uatrakcyjnieniem nauki na bibliobird.com jest możliwość odsłuchania danego tekstu za pomocą nagrania audio (które można także pobrać sobie na komputer lub dowolny odtwarzacz mp3). Nagranie jest dostępne w wersji normalnej, czyli czytanie odbywa się z naturalną prędkością mówienia, oraz w wersji spowolnionej, by można było łatwiej zrozumieć i usłyszeć czytany tekst.

Kolejnym niesamowitym narzędziem jest możliwość powtórki słówek na tejże stronie. Gdy czytamy dany tekst i nie rozumiemy danego słowa, to na nie klikamy – tak jak pisałem wcześniej – otrzymujemy tłumaczenie i opcjonalnie wymowę. Jednocześnie gdy klikniemy w takie słowo, to zapisuje się ono w naszym słowniku do powtórki (warto tutaj wspomnieć, że aby z tego skorzystać musisz być zarejestrowany na bibliobird.com – rejestracja jest darmowa).

Zapisane w słowniczku słowa można później powtarzać. Uruchamiamy słownik i w ten sposób powtarzamy nieznane słowa. Wygląda to mniej więcej tak, że widzimy na początku dane słowa w języku angielskim i musimy sobie w myślach lub na głos odpowiedzieć, jakie to słowo ma znaczenie w języku polskim. Później klikamy i sprawdzamy, czy mieliśmy rację. Wówczas zaznaczamy, czy dane słowo było łatwe czy trudne itd., a słownik do powtórek sam ustali, za ile dni musisz zrobić sobie znowu powtórkę.

Oczywiście później wszystko idzie w drugą stronę, tj. mamy słowo po polsku i próbujemy powiedzieć jego znaczenie w języku angielskim. Jest to bardzo dobra metoda, a słowa wpadają bardzo dobrze w pamięć. Nie będę Ci tutaj szczegółowo opisywał w co kliknąć itp. rzeczy techniczne, gdyż obsługa portalu jest bardzo prosta i intuicyjna, poza tym instrukcje znajdziesz na tym portalu. Nie będziesz miał z tym żadnych problemów. Ostatnio David wprowadził swój pierwszy płatny produkt o nazwie „Real Life in the USA”, gdzie można czytać płatne tekst na temat Stanów Zjednoczonych. Jednakże, na stronie wciąż jest (i mam nadzieje, że będzie nadal) mnóstwo darmowych tekstów do nauki angielskiego.

Teraz napiszę Ci jak krok po kroku wykonuję ćwiczenia w nauce angielskiego na bibliobird.com. Od razu powiem, że robię je co dwa tygodnie w cyklu dwudniowym, gdyż więcej ich już nie potrzebuję, a poza tym nie mam na nie już tyle czasu co kiedyś. Ty jednak powinieneś, zwłaszcza jeżeli Twój angielski nie jest na najwyższym poziomie, robić je częściej – najlepiej codziennie lub co dwa dni. Przejdźmy jednak do sedna – oto mój konkretny plan:

I dzień:

Wejdź i zaloguj się (lub zarejestruj się, jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś) na bibliobird.com.
Powtórz słówka z ostatniego razu (jeżeli dopiero zaczynasz, to omijasz ten punkt).
Przeczytaj i zrozum nowy tekst, sprawdzając znaczenie słówek, których nie znasz (czyli klikasz na nie, tak jak pisałem wcześniej, pamiętaj, że zapisują się do słowniczka).
Odsłuchaj spowolnioną wersję tekstu i zwracaj uwagę na wyrazy, na ich wymowę, patrz wtedy na tekst.
Odsłuchaj spowolnioną wersję tekstu ponownie bez patrzenia na niego i staraj się zrozumieć, co mówi lektor.
Przeczytaj tekst ponownie i sprawdź czy nie masz problemów (jeżeli mimo wszystko pojawiły się znowu słówka, których nie znasz to klikaj w nie i pozwól im zapisać się do słowniczka).
Na koniec powtórz znowu wszystkie słówka, wykorzystując narzędzie na bibliobird.com.

II dzień:

Wejdź i zaloguj się na bibliobird.com.
Powtórz słówka z ostatniego razu.
Przeczytaj tekst z I dnia i sprawdź, czy nie masz problemów.
Odsłuchaj tekst w wersji spowolnionej dwukrotnie, bez patrzenia na słowa.
Powtórz słówka.
Ponownie odsłuchaj tekst, jednakże tym razem w wersji naturalnej (możesz mieć wrażenie, że to nie wersja naturalna tylko przyspieszona, ale to tylko wrażenie – taka jest właśnie wymowa native speakerów).