Podejmując się wyboru odpowiedniego kredytu warto sprawdzić własną zdolność kredytową. Wiarygodność ta określa jaką sumę kredytu możemy pożyczyć z banku. Wpływają na nią nasze aktualne zarobki, forma zatrudnienia, czy aktualnie spłacane przez nas zobowiązania.
Jedynie instytucję bankowe rzetelnie sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów, bez wypełnienia wyżej wymienionych warunków praktycznie niemożliwe jest uzyskanie bankowego kredytu. Najlepiej aby kredytobiorca posiadał miesięczne dochody na poziomie ponad 2000 złotych, był zatrudniony na umowie o pracę, a także nie spłacał żadnych innych zobowiązań.
Kredyt pozabankowy jest dla osób, które nie posiadają wystarczającej zdolności kredytowej. W tego typu pożyczkach do jej otrzymania wystarczy spełnić minimalne warunki. Jedynie należy legitymować się ważnym dowodem tożsamości. Wszelkie formalności możemy wypełnić przez internet, a pieniądze na koncie znajdują się po kilkunastu minutach. W ten sposób możemy jednak pożyczyć jedynie niewielkie sumy pieniędzy.