Politechniki oferują kierunek mechanika i budowa maszyn, jako studia stacjonarne i niestacjonarne, pierwszego i drugiego stopnia. Wciąż tego typu rodzaj studiów nie jest oblegany przez młodych maturzystów, którzy bardziej preferują studia humanistyczne.

Kierunek i budowa maszyn to studia bardzo ciekawe i bardzo trudne, wymagają posiadania umysłu ścisłego i otwartego na naukę techniczną.
Podczas studiów na tym kierunku, przyszły absolwent otrzymuje pełną i podstawową wiedzę z zakresu mechaniki, eksploatacji, projektowania i pracy maszyn przemysłowych.
Co prawda praca dla absolwentów tego kierunku, raczej sama ich szuka, jednak by skończyć te studia, należy poświęcić dużo czasu i rozumieć doskonale nauki ścisłe i inżynieryjne. Podczas tego rodzaju studiów, studenci uczą się jak obliczać i jak projektować maszyny techniczne, zdobywają doświadczenia w materii budowania i konstruowania poszczególnych maszyn. Interesują się wszelkiego rodzaju nowinkami z dziedziny techniki i mechaniki, poznają nowe programy obliczeniowe.