Wiele osób marzy o karierze naukowej, i posiada chęci odkrywania i ulepszania otaczającego nas świata. Charakter pracy naukowej różni się w zależności od wybranej dziedziny. Może się okazać, że wymorzona praca naukowa jest nudna, monotonna i często ciężko jest dostrzec jej wymierne efekty.

Istnieje jednak sposób, aby połączyć naukę z praktyką i w konsekwencji sprawić aby praca naukowa miała swój namacalny efekt. Kierunek mechanika i budowa maszyn oraz późniejsze studia doktoranckie w jego zakresie dają takie właśnie możliwości. Młody naukowiec może stać się wynalazcą prowadząc badania w jednej z wielu dziedzin technicznych. Może zajmować się modelowaniem i projektowaniem z wykorzystaniem technologii CNC, projektować nowe rozwiązania związane z robotyką i liniami produkcyjnymi lub też zająć się zagadnieniami związanymi z nowymi technologiami w zakresie wydajnych i ekologicznych kotłów i bloków ciepłowniczych.
To tylko przykłady możliwości rozwoju, jednak ich ograniczenie zależeć tylko i wyłącznie od wyobraźni i innowacyjności młodych naukowców.