Czy wstając rano myślisz obsesyjnie, by się napić alkoholu, po pracy lub w przerwie pograć na pobliskich automatach, skombinować dziś pieniądze na kolejną „działkę”, czy też zaraz po otwarciu butiku zakupić kolejny niepotrzebny ciuch czy inny drobiazg na kredyt? Niby nic, bo każdy ma hopla na jakimś punkcie.

Tylko, co zrobić, gdy ta rzecz kieruje naszym życiem? Co kiedy ktoś postanowi wysłać nas na leczenie odwykowe?

Wszystko zapowiadało się tak pięknie, dobre stopnie, dobry kierunek studiów, rodzina, znajomi. Tylko ta presja i brak sił, snu, czasu, żeby ze wszystkim zdążyć i ogarnąć. Nie ma wyjścia, trzeba sobie pomóc i coś wziąć, tylko dziś no i może jutro też, bo zapowiada się ciężki dzień. I tak mija kolejny dzień, tydzień, a nawet miesiące. Coraz częściej, lecz z przerwami, po to by nikogo nie zawieść. Nikt się niczego nie domyśla, aż któregoś dnia wyjdzie ta „pomoc” na światło dzienne.

Dla otoczenia to szok, bo przecież taki porządny, dobrze się uczący, zaradny i sympatyczny. Tak niepostrzeżenie można stać się idealnym kandydatem na leczenie odwykowe, gdzie w bólach i cierpieniu trzeba będzie stawić czoło rzeczywistości, oraz podjąć decyzję o powrocie do prawdziwego życia bez dodatkowej, łatwej „pomocy”.

Taki scenariusz to tylko przykład, gdyż uzależnienie może dotyczyć jakiejkolwiek osoby, która mając problem, wyzwanie nie będzie w stanie sobie z nim poradzić, i poszuka sobie łatwego rozwiązania, drogi na skróty. W życiu nie ma drogi na skróty, nie wszystko przychodzi łatwo i bez wysiłku, a wychodzenie z nałogu to o wiele cięższe zadanie niż egzamin na studiach. Wymaga to samozaparcia i samodyscypliny, a także współpracy z osobami udzielającymi pomocy, lekarzami, terapeutami, którzy zajmą się psychicznymi skutkami uzależnienia i ustalą najlepszą formę terapii, by leczenie odwykowe było kompletne i skuteczne.

Należy trzymać się raz obranej drogi wyjścia z uzależnienia, zasad nakreślonych dla dobra chorego, po to by mógł w przyszłości zadbać o siebie i nie wpaść znów w nałóg. Jego dalsze życie nie będzie już takie samo, będzie nosiło znamiona złego nawyku, lecz w życiu należy brać odpowiedzialność za swe czyny, przyjąć konsekwencje popełnionych błędów, i dalej z tym żyć.