Nie ulega wątpliwości, że edukacja jest dla nas bardzo ważna. Moment, w którym gimnazjalista decyduje o wyborze szkoły średniej, może zaważyć na całym naszym przyszłym życiu. Kariera i przyszłe życie zawodowe zależą od tego właśnie wyboru, więc nie należy go lekceważyć.

Jeśli gimnazjalista ma bardzo dobre oceny i w przyszłości chciałby studiować na uniwersytecie lub politechnice, warto wybrać liceum ogólnokształcące najlepiej takie, które cieszy się wysoką renomą. Sprawdźmy rankingi, ale weźmy pod uwagę nie tylko ilość olimpijczyków w danej szkole, ale osiągnięcia edukacyjne wszystkich uczniów – np. to, jaki procent uczniów, którzy zdali maturę i dostali się na studia. Przy wyborze klasy weźmy pod uwagę przede wszystkim przedmioty realizowane w rozszerzonym wymiarze. Powinny być związane z tym, jaki kierunek chcemy wybrać na studiach.
W przypadku słabszych uczniów, lepszym rozwiązaniem niż ogólniak będzie technikum lub szkoła zawodowa, która pozwoli na rozwój konkretnych umiejętności. Powinni oni pamiętać, że dzisiaj już same studia, niepoparte wiedzą i umiejętnościami, niewiele dają.