Gdy pracujesz w pozycji siedzącej, pewnie nawet nie zastanawiasz się, jak bardzo dynamiczną wbrew pozorom pracę wykonujesz. Mało który zawód wymaga siedzenia niemalże przez cały czas w jednej pozycji. Najczęściej praca biurowa jest bardziej aktywna, dlatego najchętniej wykorzystuje się w biurach fotele obrotowe.

Jak pracujesz przy biurku?

Wiele zawodów wymaga częstego wstawania, aby podejść do klienta. W innych niemal nieustannie sięga się po segregatory umieszczone na bocznej półce biurka, lub pracuje jednocześnie na dwóch blatach krzyżujących się na kształt litery L – przy dokumentach i laptopie. Podobnie złożoną pod kątem ruchów pracę wykonują kasjerki w sklepach. Ergonomia pracy siedzącej wymaga, aby wykonywać jak najmniej skrętów tułowia czy innych skomplikowanych ruchów, które mogłyby grozić kontuzjami.

Fotel obrotowy – idealne rozwiązanie

Fotele dedykowane do pracy są skonstruowane tak, aby zwiększyć zakres ruchów siedzącej osoby bez wkładania w te ruchy dużego wysiłku. Nowoczesne fotele biurowe posiadają kółka z tworzywa sztucznego, których przeznaczeniem jest pokonywanie raczej niewielkich odległości bez zbytniego rozpędzania się. Mają one także stelaż umożliwiający obracanie się siedziska wokół własnej osi, również z osobą zasiadającą na nim. Aby dopasować wysokość siedziska do użytkownika i wielkości biurka, istnieje w nich również bardzo prosty mechanizm płynnej regulacji wysokości.

Fotel obrotowy na kółkach jest bardzo stabilny, ale zapewnia ogromną elastyczność i swobodę ruchów. Bez trudu obrócisz się na nim o dowolny kąt, aby sięgnąć po dokumenty z szafki pod biurkiem, albo obrócisz się o 180 stopni, by otworzyć okno w pokoju bez obchodzenia krzesła dookoła. Jezdne kółka usprawniają wiele codziennych czynności w pracy biurowej – gdy trzeba dojechać kilka centymetrów i sięgnąć do drukarki albo kosza na śmieci. Nie trzeba obawiać się o zbyt futurystyczny wygląd takiego biurka. Wiele zależy od jego kolorystyki i rodzaju siedziska. Dziś nawet w klasycznych gabinetach o surowym charakterze wykorzystuje się takie fotele biurowe w odpowiednim stylu – na przykład pokryte skórą.