Edukacja domowa w Polsce ma swoich zagorzałych zwolenników. Według Szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej n sześć milionów dzieci, około setka uczy się w domach. Jest to zjawisko budzące z całą pewnością wiele kontrowersji.

Przede wszystkim, w przypadku edukacji domowej cały ciężar zapewnienia dziecku wykształcenia spoczywa na rodzicach. Warto uświadomić sobie, że oznacza to nie tylko wolność wyboru, czego nasza pociecha będzie się uczyć, ale i olbrzymią odpowiedzialność.
Rodzic, nawet gdy jest człowiekiem bardzo wykształconym, najczęściej posiada szeroką wiedzę z jednej lub maksymalnie kilku dziedzin. W szkole dziecko uczone jest przez wielu specjalistów, trudno taką ofertę edukacyjną jest zapewnić jednej osobie. W przypadku edukacji domowej dziecko nie musi rywalizować z rówieśnikami, ale ma także ograniczone możliwości uczenia się poprzez kontakt z innymi. Ograniczone są także jego możliwości socjalizowania się i nawiązywania przyjaźni, które są bardzo ważnym elementem życia w normalnej szkole.