Niejedna osoba chora, która nadużywa alkoholu twierdzi, że wcale nie potrzebuje iść na odwyk. Denerwuje się, nie daje sobie przetłumaczyć, że jest już w takim stadium choroby, gdzie pozostanie w uzależnieniu szybko może całkiem zniszczyć jej lub jemu życie.

No dobrze, ktoś zapyta, ale tak naprawdę skąd wiadomo, że ktoś już potrzebuje iść detoks alkoholowy, a jego kolega na przykład nie? Tak naprawdę wszystko zależy od samopoczucia, zmian w zachowaniu, relacji z innymi ludźmi i z podejściem do siebie samego. Jeżeli ktoś pije alkohol już nie dla towarzystwa podczas imprezy, czy ze względu na inną okazję, ale robi to tylko po to, żeby zaliczyć kolejne pół litra piwa, wówczas podejrzewać można, że zaczyna się u niego problem alkoholowy. Czasem w takich sytuacjach nie jest jeszcze potrzebny detoks alkoholowy, bowiem zachowanie danej osoby jest przejściowe. Wynikać może czy to ze złych przeżyć, czy z chwilowej słabości. Jeśli jednak dany stan się utrzymuje i – co gorsza – pogłębia się, wówczas koniecznie trzeba skonsultować tę osobę z lekarzem.

Oczywiście nie będzie to łatwe, ponieważ chorzy na uzależnienia są bardzo niechętni do spotkań z kimkolwiek, kto mógłby im pomóc, niemniej jednak koniecznie trzeba próbować. Im szybciej się zareaguje ze skutkiem, tym większe szanse na wyzdrowienie i powrót do życia w gronie przyjaciół i rodziny. Zdecydowanie niezbędny jest natomiast detoks alkoholowy dla osób, które nie tylko nadużywają alkoholu, ale również zaczynają zachowywać się inaczej niż, na co dzień. Jeżeli wszystkie zarobione pieniądze przeznaczają na trunki, jeżeli pogarszają im się stosunki z innymi ludźmi (bo zaczynają ich traktować przedmiotowo, a nawet wyłącznie jako środek do osiągnięcia celu – pożyczenia określonej kwoty na alkohol), wówczas nie wolno czekać. Każdy dzień w takim stanie jest zielonym światłem na drodze do autodestrukcji. Niestety, taka destrukcja niemal nigdy nie kończy się źle tylko dla osoby dotkniętej uzależnieniem. Prawie zawsze cierpią razem z nią wszyscy najbliżsi, szczególnie zaś współlokatorzy.