Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


    
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

POLSKIE NIEBO BEZ TAJEMNIC

Zasiąść w fotelach radnych Sejmiku Województwa Pomorskiego – to nie byle przyjemność. Nam, uczniom klasy I TE i części II TE, udało się jej doświadczyć podczas czwartkowej wizyty w Gdańsku.

W ramach konkursu Nasz Patriotyzm, którego tegoroczna edycja jest poświęcona przed wszystkim 100-leciu niepodległej Polski, 11.10 br, odwiedziliśmy stolicę województwa, by spotkać się z pracownikami Sejmiku i poznać struktury i sposób działania tego organu. Z honorami i ogromną życzliwością witali nas i wyjaśniali, czym zajmują się radni Sejmiku – przewodniczący Sejmiku, pan  Jan Kleinszmidt, i dyrektor kancelarii Sejmiku, pan Łukasz Grzędzicki. W sali obrad w zajmujący sposób opowiadali nam o naszym województwie, o jego sukcesach i specyfice, o 20 latach samorządności. Usłyszeliśmy też sporo ciepłych i budujących słów o naszym mieście.

Mocnym akcentem naszego pobytu była wizyta w dawnym Gimnazjum Polskim, w którym oglądaliśmy odtworzony fresk Niebo Polskie, który powstał na suficie tej niezwykłej i bardzo prestiżowej szkoły w latach 30. XX w jako symbol polskości i przywiązania Gdańska do Polski. Historię tego malowidła, w którego centrum znajduje się kobieta – matka Polska z orłem, znaczenie postaci i  scen wyjaśniał w bardzo ciekawy sposób pracownik Urzędu Marszałkowskiego.

Ostatnią atrakcją wyjazdu była gra uliczna po Gdańsku, podczas której odwiedziliśmy ważne dla kultury oraz historii naszego kraju i regionu miejsca, m.in. Bazylikę Mariacką, kościół św. Brygidy,  Pocztę Polską, pomnik Poległych Stoczniowców czy historyczną bramę nr 2 Stoczni Gdańskiej. Znaczenie i ważność tych miejsc objaśniały nam opiekunki wyjazdu i szkolne koordynatorki konkursu  – panie Mirosława Kożyczkowska i Hanna Finster – Wirkus.

Comments are closed.