Archive for: Listopad 2018

DLA NIEPODLEGŁEJ

Udział uczniów EKONOMA  w obchodach z okazji święta  100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Wycieczka na Bałkany

W połowie października w naszej szkole odbyła się długo wyczekiwana przez uczestników wycieczka na Bałkany. Dnia 13.10.2018r. grupą liczącą 49 osób wyruszyliśmy w 25-godzinną podróż autobusem do Chorwacji. Przejechaliśmy ok. 2000 km, które nie okazały się wcale takie straszne. Do naszego hotelu, który znajdował się na terenie Bośni, dotarliśmy następnego dnia w godzinach popołudniowych. Po szybkim zakwaterowaniu od razu skorzystaliśmy z przepięknej pogody i wybraliśmy się nad Wodospady Kravica, w których mieliśmy okazję wykąpać się i zrobić niewyobrażalnie piękne zdjęcia.

Następnego dnia wybraliśmy się do miasta Mostar, które zaciekawiło nas swoją historią, ponieważ w skutek wojny podzielone jest na dwie części bośniacką- muzułmańską oraz chorwacką- chrześcijańską. Ślady tych strasznych wydarzeń mogliśmy zobaczyć na własne oczy. Odwiedziliśmy też świątynie muzułmańską, w której byliśmy świadkami nawoływania jednego z Muzułmaninów na modlitwę. Było to dla nas ogromnym przeżyciem.

Mieliśmy okazję być również w Međugorje na Górze pierwszych objawień Matki Bożej.

Najlepszą częścią wycieczki okazały się jednak dwa dni spędzone nad brzegiem Adriatyku w południowym krańcu Riwiery Makarskiej w miejscowości Gradac. Pogoda bardzo nam sprzyjała więc z przyjemnością korzystaliśmy z uroków tego cudownego miejsca. Opalaliśmy się, graliśmy w siatkówkę w wodzie i podziwialiśmy przepiękny krajobraz.

Odwiedziliśmy również miasto Dubrownik. Mogliśmy tam zobaczyć miejsca, w których kręcono sceny z filmu „Gra o Tron”. Wypłynęliśmy również w rejs wokół murów twierdzy miasta. Widoki były nie do opisania. Wieczorem ostatni raz wróciliśmy do hotelu, w którym oprócz pakowania czekał na nas pożegnalny przepyszny tort bezowy. Szczególnie ciepło pożegnaliśmy się też z jednym z pracowników, z którym bardzo się zżyliśmy. Mimo bariery językowej przez ten tydzień dbał o to, żeby nam niczego nie brakowało i zawsze robił to z uśmiechem na twarzy.

Z samego rana wyruszyliśmy, by zobaczyć ostatni cel naszej wycieczki, czyli starożytne miasto Split. Tam pożegnaliśmy się z Bałkanami i w pełni wypoczęci z naładowanymi bateriami wyruszyliśmy w podróż do domu.

Teraz wspominamy te chwile oglądając zdjęcia i obmyślamy cel następnej wycieczki 🙂

Kolejny sukces Hanki

10 listopada 2018 roku Hanna Szczerba po drugi reprezentowała naszą szkołę w XVII Konkursie Kulinarnym o Puchar Starosty Rugii, który odbył się w szkole zawodowej w Sassnitz. Do rywalizacji stanęło 8 uzdolnionych adeptów sztuki kulinarnej. Konkurencja była ogromna. W jury zasiadali kucharze z renomowanych restauracji znajdujących się na wyspie Rugii oraz nauczycielka z naszej szkoły pani Marzena Wnuk Lipinska. Celem konkursu było sporządzenie menu dla 8 osób, składającego się z zimnej przystawki, zupy, dania głównego i deseru.

Hania wykazała się wielkim kunsztem kulinarnym. Z pasją i ze
smakiem w ogromnym stresie i wielkiej koncentracji przez 12 godzin dzielnie radziła sobie w kuchni, sporządzając dania konkursowe. Ostatecznie Hania zajęła III miejsce.
Hani gratulujemy sukcesu i życzymy dalszego rozwoju zawodowego.
A my już teraz szukamy uzdolnionych i odważnych i uczniów, którzy za rok godnie zaprezentują naszą szkołę podczas kolejnej edycji konkursu.

TRENING POD OKIEM MISTRZA

Już od dłuższego czasu uczennica klasy IV TŻiGD Hania Szczerba przygotowuje się do bardzo ważnego międzynarodowego konkursu kulinarnego o Puchar Starosty Rugii. W związku z rangą tego przedsięwzięcia o pomoc poprosiliśmy profesjonalistę, zawodowego szefa kuchnia pana Sławomira Miotka. Konkurs odbędzie się 10 listopada w Sassnitz na Rugii w Niemczech. Trzymamy kciuki