Archive for: Październik 2017

Wymiana z Winoną – podsumowanie

19 października odbyło się zebranie podsumowujące wizytę młodzieży ze Stanów Zjednoczonych, z partnerskiego miasta Winona.

Otrzęsiny 2017

Dnia 13-go, w piątek odbyły się Otrzęsiny klas I. Organizatorami konkurencji była klasa II TŻiGD. W imprezie wzięły udział wszystkie I i II klasy naszej szkoły. Wszystkie klasy dzielnie walczyły. Pierwsze miejsce zajęła klasa I TS, której serdecznie gratulujemy zwycięstwa.

LOGISTYCY I HANDLOWCY W GDAŃSKU

W ramach projektu edukacyjnego Starter-Up
klasa pierwsza technik logistyk-handlowiec podzielona na 2 grupy udała się do Gdańska do firm o profilu podobnym jak ten, który ma nasza klasa. Grupa technik handlowiec udała się do Ergo Areny i uczyła się, jak sporządzić kosztorys koncertu artysty-muzyka. Z kolei grupa technik logistyk zwiedzała trójmiejską firmę Sescom. Logistycy brali też udział w zajęciach z modernizacji aparatów do robienie zdjęć w sieci handlowej Carefour.

To była nasza pierwsza branżowa wycieczka. Pierwsza, ale bardzo ciekawa i udana.  Dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy i wróciliśmy zadowoleni. Opiekunkami i pomysłodawczyniami wyjazdy były Panie:

Lidia Ryngwelska-Saldat oraz

Mirosława Kożyczkowska.

INFORMACJA O STANIE REALIZACJI ZADAŃ OŚWIATOWYCH W POWIECIE BYTOWSKIM

INFORMACJA O STANIE REALIZACJI_ZADAŃ OŚWIATOWYCH    <——–

Z WIZYTĄ W RESTAURACJI „JAŚ KOWALSKI”

W środę 11.10.17r. uczniowie klasy IV TŻiUG, dzięki uprzejmości pana Jarosława Rahna odwiedzili restaurację „Jaś Kowalski”. Młodzież zapoznała się z obsługą i możliwościami profesjonalnego programu komputerowego dla gastronomii. Nowa wiedza pomoże uczniom w powiązaniu wiedzy teoretycznej z praktyczną a także w zdobyciu kwalifikacji zawodowych.

Wymiana uczniowska Bytów-Winona 2017 r.

Po zakończeniu roku szkolnego 2016/2017, w lipcu,  troje uczniów bytowskich szkół średnich: ZSE-U ( Aleksandra Kobierowska i Michał Gospodarek)  oraz  I LO (Karol Trzebiatowski)  gościło u siebie 3 amerykanki: Lauren Graf, Emily Boettger i Julię Fravel.

Uczniowie musieli wykazać się wysoką znajomością języka angielskiego, dużą kreatywnością i dobrą organizacją czasu. W pierwszym tygodniu pobytu na Ziemi Bytowskiej uczniowie z Winony zostali powitani przez burmistrza Bytowa, Ryszarda Sylkę oraz dyrektorów szkół. Kolejne tygodnie upłynęły im na poznawaniu Bytowa, jego okolic oraz kilku większych miast Polski, w tym: Warszawy, Gdańska, Gdyni, Sopotu i Malborka. Spędzili też aktywnie czas jeżdżąc konno i korzystając z wielu atrakcji, jakie oferują miasta nadmorskie.

Amerykanki miały również okazję posłuchać na żywo polskiej muzyki podczas Dni Bytowa oraz obejrzeć mecz piłki nożnej na PGE arenie w Gdańsku.

Dziewczynom zasmakowały również polskie potrawy, takie jak pierogi czy tradycyjny polski chleb. Poszerzyły również wiedzę na temat polskich tradycji, historii i języka.

W roku 2018, w lipcu Ola, Michał i Karol odwiedzą Julię, Emily oraz Lauren w USA podczas drugiej części wymiany. Z pewnością, będą to równie niezapomniane i wyjątkowe chwile, jak te spędzone z Amerykankami w Polsce.

Warsztaty kuglarskie w ramach BytOFFsky Festiwal 2017

Na sali gimnastycznej Ekonoma odbyły się warsztaty kuglarskie pod czujnym okiem Pani Marioli Jakackiej (dyrektora GCK w Nędzy) i jej podopiecznych. W warsztatach wzięli udział uczniowie klasy II technikum spedycji.

Pożegnanie lata na wymianie młodzieżowej w Sassnitz

W ostatnim tygodniu września gościliśmy  na przepięknej wyspie Rugia. Tegoroczny program,  przygotowany  przez  szkoły partnerskie, odbywał się pod hasłem: „Wymiana doświadczeń między szkołami zawodowymi w Bytowie i Sassnitz w obszarze edukacji, kultury i turystyki”.  W wymianie wzięli udział uczniowie klas Technikum Ekonomicznego, Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych, Technikum Hotelarstwa, Obsługi Turystycznej oraz Technikum Handlowego.

Podczas tygodniowego pobytu na wyspie uczniowie mogli  zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Przepiękne widoki wybrzeża i skał kredowych, hanzeatyckie  miasto Stralsund ze wspaniałą historią gotyku wśród architektury należącej do dziedzictwa światowego UNESCO zachwyciły młodzież. Szczególną atrakcją dla uczniów było gotowanie w sadzie z wykorzystaniem świeżych ziół i owoców z doświadczonymi szefami kuchni.  Uczniowie wzięli także udział w zajęciach szkolnych języka niemieckiego i matematyki oraz przemierzyli ponad 1200 metrów wzdłuż koron drzew ku szczytowi, który zapewnił niezapomniany  widok w centrum dziedzictwa natury Prora. Punktem kulminacyjnym była 40 metrowa wieża widokowa, z której mogli podziwiać  niepowtarzalny krajobraz wyspy Rugia.

Projekt wymiany został dofinansowany przez organizację Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz Starostwo Powiatowe Bytów. Opiekunami wycieczki były p. Małgorzata Gostomska-Jereczek oraz p. Hanna Staszkiewicz

Wizyta studyjna – 5* Hotel Marine

30 uczniów klas II i III TOT/HOT uczestniczyło w wizycie studyjnej do firmy z zakresu hotelarstwa. 4 października 2017r. uczniowie odwiedzili 5* Hotel Marine usytuowany nad samym morzem w Kołobrzegu. Uczniowie, w towarzystwie 2 pracowników hotelu, ponad dwie godziny poznawali funkcjonowanie hotelu, mieli okazję poznać wyposażenie i standard pokoi, strefę SPA, miejsca rozrywki, działalność recepcji, kawiarni i restauracji. Mieli możliwość zadawania pracownikom pytań związanych z ich codziennymi obowiązkami i nietypowymi sytuacjami mającymi miejsce w hotelu.