Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych im. Stanisława Staszica w Bytowie


    
Projekt - „Dobry zawód- lepsza przyszłość”
Informacja o projekcie Kompetentni na starcie
Remont i przebudowa sali do lekcji fizyki na salę do zajęć nauki gastronomii wraz z wyposażeniem w Zespole Szkół Ekonomiczno – Usługowych

Category: Nasza szkoła

Konkurs„100 lat Polskiej Policji w oczach młodzieży”

Izabela Wnuk-Lipińska z klasy II aTE zajęła II miejsce w konkursie plastycznym „100 lat Polskiej Policji w oczach młodzieży”.

Celem konkursu było upamiętnienie jubileuszu 100-lecia Polskiej Policji, a także wykorzystanie języka sztuki do prowadzenia dialogu społecznego i dobrych wzorców wychowawczych, postaw i zachowań wśród młodzieży.

Wręczenie nagród oraz gratulacje od Komendanta Wojewódzkiego Policji oraz jego zastępcy odbyły się podczas uroczystości 100-lecia Polskiej Policji 26.07 w Gdańsku.

Serdecznie gratulujemy!

Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020

Matura 2019

Wstępna informacja <<<KLIKNIJ<<<

AIESEC – Lekcje z wolontariuszami

W dniach od 10-18 czerwca w ZSEU  gościli wolontariusze z Hong Kongu (Chiny) i Katmandu (Nepal). Młodzi ludzie przyjechali do naszej szkoły w ramach działań organizacji AIESEC.  AIESEC to pozarządowa organizacja, jedna z największych międzynarodowych organizacji studenckich, działająca w Polsce od 1971 r.

Program praktyk zagranicznych i wolontariat jest jednym z programów jakie AIESEC oferuje swoim członkom, niezależnie od kierunku studiów. Wolontariat organizowany jest o różnej tematyce, m.in.: projekty społeczno-edukacyjne,  różnorodność kulturowa, nauka języka angielskiego w szkołach, jak również pomoc w organizacjach pozarządowych i domach dziecka. 

Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w lekcjach z udziałem Lucasa z Chin  i Sajana z Nepalu. Spotkaniom towarzyszyło wiele pozytywnych emocji i zainteresowanie obu stron. Uczniowie chętnie zadawali pytani, słuchali ciekawostek  dotyczących geografii, historii, gospodarki i kultury ojczystych krajów gości. Najważniejszy dla uczniów był jednak kontakt z językiem angielskim i możliwość sprawdzenia oraz rozwinięcia swoich umiejętności komunikacyjnych. Podczas pobytu zagranicznych gości odbyło się także wspólne gotowanie. Wolontariusze przygotowali razem z uczniami naszej szkoły dania kuchni chińskiej i nepalskiej. Opiekun studentów – Małgorzata Gostomska-Jereczek

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2018/2019

Europejskie Centrum Solidarności

Dnia 3 czerwca wybraliśmy się na wycieczkę do Gdańska. Znaleźliśmy się w centrum wydarzeń istotnych dla naszego kraju. Udaliśmy się do Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie od wczesnych godzin rannych gromadziło się mnóstwo ludzi, dla których wspomnienie 30-lecia pierwszych, częściowo wolnych wyborów w Polsce było ważną rocznicą. Audioprzewodnik wprowadził nas w czasy stanu wojennego 1981 r., ulotek rozdawanych na ulicy, pojazdów milicyjnych, wizyty Jana Pawła II na Zaspie czy w końcu w czasy Okrągłego Stołu. Nasz pobyt w ECS uwieczniliśmy, tak jak inni zwiedzający, napisami na białych i czerwonych karteczkach, tworzących olbrzymie hasło „Solidarność”.

Kolejna część naszej wycieczki miała już charakter integracyjny 🙂

Klasa I TŻiUG

Erasmus +

Podsumowaliśmy  tegoroczny projekt Erasmus +. Uczestnicy zagranicznych staży opowiadali o swoich wrażeniach z pobytu w Preston w Anglii, Valencii w Hiszpanii  i Schmalkalden w Niemczech. Słowa były poparte obrazem,  każda grupa przygotowała prezentację multimedialną oraz plakaty ze zdjęciami. Uczestnictwo w stażu daje możliwość  poznania obcego kraju od podszewki. Uczniowie podkreślali korzyści z miesięcznego pobytu za granicą, gdzie oprócz ciężkiej pracy mieli okazję zwiedzić spoooory zakątek ziemii. Dzięki pobytowi za granicą poszerzyli swoje horyzonty,  zbudowali sieć znajomości,  chłonęli język, zetknęli się z różnymi kulturami, inną mentalnością. Dzięki zdobytemu doświadczeniu będą mieli wiele do powiedzenia, zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym. Wszystkiemu przysłuchiwali się przede wszystkim uczniowie klas drugich, którzy zdobędą swoją szansę w przyszłym roku, opiekunowie staży, nauczyciele.  Swoją obecnością zaszczycili nas także naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Sportu p.Dariusz Glazik oraz kierownik Działu Usług Rynku Pracy p.Natalia Burandt. Słowa uznania wyraził także wicestarosta Powiatu Bytowskiego  p.Roman Ramion. 

„Superhandlowiec Ekonoma”

Kasia,  Ola,  Weronika,  Laura,  Asia,  Kacper czy Czarek? Na kogo stawiacie? W naszej szkole odbył się trzeci już konkurs „Superhandlowiec Ekonoma” . Najpierw ochotnicy zmagali się z testem teoretycznym i na jego podstawie do finału dostała się ta właśnie siódemka. Ich zadaniem w finale  było wyliczenie cen,  przyjęcie dostawy,  przygotowanie dokumentacji,  ekspozycja towaru… Jeden błąd może przekreślić drogę do wygranej.  Komu się udało? Kto opanował stres i pokonał konkurencję? Wyniki już w środę podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego. 

Hotel Puro i PROT

Uczniowie III i II klasy technikum obsługi turystycznej i technikum hotelarstwa odwiedzili Hotel Puro Gdańsk i Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

Uczniowie zapoznali się z ofertą hotelu, poznali strukturę organizacyjną zakładu. Mieli możliwość rozmowy z pracownikami i obserwacji pracy pracowników na różnych stanowiskach m.in. w recepcji, restauracji, pracę pań pokojowych. Poznali również nowe technologie wykorzystywane w hotelu do zarządzania urządzeniami w pokoju m.in. tablet sterujący klimatyzacją, telewizorem, zasilaniem i służący do komunikacji z recepcją czy restauracją. Poznali działanie kiosku do check-in’u (urządzenie do samodzielnej rejestracji gościa w hotelu). Twórcy hotelu cenią dobrych projektantów i kolekcjonują prace młodych artystów. Poprzez swój design popularyzują sztukę i opowiadają o tym, co otacza Hotel.

W Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej uczniowie poznali działania stowarzyszenia, a także poznali zadania Informacji Turystycznej. Wysłuchali prelekcji Barbary Makurat omawiającej inicjatywy PROT.

Master Chef Ekonoma

Master Chef Powiatu Bytowskiego jest konkursem powiatowym  organizowanym po raz drugi.   To turniej dla uczniów szkół gastronomicznych  pozwalający na doskonalenie umiejętności praktycznych, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań kulinarnych.
Tematem tegorocznego II powiatowego konkursu o tytuł Master Chef Powiatu Bytowskiego był:   
-sandacz i warzywa sezonowe w daniu głównym  oraz  truskawki w deserze –
W konkursie wzięło udział 8 uczestników z 4 szkół:Powiatowy Zespół Szkół Nr 1 w Kościerzynie I miejsce Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Łodzierzy  II miejsce Zespół Szkół Ekonomiczno – Usługowych w Bytowie (Paulina Lis, Natalia Formela) III miejsce Regionales Berufliches Bildungszentrum Vorpommern-Rügen (Regionalne Zawodowe Centrum Kształcenia Pomorze Przednie – Rugia ), siedziba w Sassnitz IV miejsce

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy 🙂