diabetolog-krakow-1Po czterdziestym roku życia organizm ludzki zaczyna się starzeć i widać to nie tylko na stanie skóry (zmarszczki) i włosach (siwizna), ale także na ogólnym samopoczuciu. Tu zaczyna coś boleć a tam strzykać. Także i wzrok już nie jest taki jak w młodości. Obraz zamglony czy mroczki przed oczami może być tylko objawem zmęczenia, ale może także świadczyć o tym, że coś niedobrego dzieje się z naszymi oczami; dlatego warto znać objawy, z którymi koniecznie powinno się udać do lekarza okulisty.
1. Jeśli źle widzisz zarówno z bliska jak i z daleka; obraz jest niewyraźny jakby widziany przez matową szybę i kolory zacierają się a okulary nie pomagają – są to zapewne objawy katarakty, czyli zaćmy, która powoduje mętnienie soczewki i stąd te kłopoty z widzeniem. Po zdiagnozowaniu zaćmy jedynym skutecznym leczeniem jest zabieg polegający na usunięciu uszkodzonej i wszczepieniu sztucznej soczewki.
2. Jeśli proste linie zaczynają być faliste, przed oczami pojawiają się czarne plamki a czytanie zaczyna sprawiać kłopot – jest to zapewne zwyrodnienie plamki żółtej – w takim przypadku także konieczna jest wizyta u okulisty, który podejmie leczenie.
3. Jeśli widzisz jak przez lunetę a wcześniej widziałeś mroczki przed oczami a teraz pole widzenia się kurczy – to może być jaskra. Leczenie polega na zakraplaniu kropelek do oczu, które mają za zadanie zmniejszenie ciśnienia krwi w gałce ocznej.